Grzybica w ciąży

Infekcje lubią pojawiać się w ciąży. Poprzez obniżoną odporność organizmu, słabiej radzi on sobie z zarazkami. Poza tym pochwa jest rozpulchniona, zwiększa się ilość wydzieliny, więc niektóre zarazki, np. grzyby łatwiej się namnażają. Grzybica w ciąży to jedna z dolegliwości często dotykających kobiety. Występuje w pochwie u 50-90 % kobiet.

Zakażenie miejsc intymnych może wywołać brak higieny, ale również jej nadmiar. Składniki chemiczne zawarte w mydłach i dezodorantach mogą zmienić pH i podrażnić delikatną śluzówkę. Ale podatność na infekcje w dużym stopniu zależy od indywidualnych predyspozycji.

Grzybica w ciąży objawia się:

swędzenie

pieczeniem

charakterystycznymi upławami (gęste, białe do żółtych, serowate, tj. niejednorodne z grudkami).

Często pojawiają się objawy ze strony układu moczowego – pieczenie przy oddawaniu moczu, częste oddawanie moczu lub porcjami, uczucie nie do końca opróżnionego pęcherza.

Zarazki mogą przedostać się do kanału szyjki macicy, owodni i zaatakować dziecko. Potrafią dotrzeć do pęcherza, a nawet do nerek kobiety. Dlatego infekcje miejsc intymnych, mimo że są powszechne i same w sobie błahe, nie wolno bagatelizować – zwłaszcza w ciąży, bo grożą powikłaniami i mogą zaszkodzić dziecku.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*